Przed dniem dziecka nie jeden rodzic staje przed dylematem: co wybrać aby uszczęśliwić swoje dziecko? Jaki będzie najlepszy prezent na dzień dziecka? Świetnym rozwiązaniem może okazać się wybór odpowiedniej książki. Chwile spędzone nad wspólną lekturą pomagają budować bliskość, rozwijają wiedzę i wrażliwość dziecka, wzbogacają słownictwo. Dodatkowo do dobrej lektury zawsze warto wracać – ciekawa książka może okazać się pożytecznym prezentem na wiele lat.

Czym kierować się przy wyborze książki dla swojego dziecka?

  1. Przede wszystkim należy kierować się tematyką. Każdy rodzic powinien zastanowić się czym aktualnie interesuje się jego dziecko, o czym marzy, co chciało by robić w przyszłości. Podążanie za upodobaniami dziecka sprawi, że będzie ono chętnie sięgało po książkę i będzie czerpało radość z obcowania z literaturą.  
  2. Innym wyznacznikiem, który trzeba wziąć pod uwagę jest wiek dziecka. Wiele pozycji książkowych (zwłaszcza tych przeznaczonych dla młodszych dzieci) zawiera informację dla jakiej kategorii wiekowej są przeznaczone na okładce. Nie należy jednak bezwzględnie kierować się tymi adnotacjami, są to tylko sugestie, najważniejsza jest indywidualną dojrzałość czytelnika – często jest tak, że młodsze dziecko zaciekawi się lekturą czytaną jego starszemu rodzeństwu. Dodatkowym atutem przy wyborze książki jest jej szata graficzna. Bogate ilustracje są szczególnie ważne jeżeli lektura ma być przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym (warto sięgną po takie pozycje jak “Martynka” G. Delahaye, M. Marlier, “Mała Syrenka” z ilustracjami Mariachiara Di Giorgio lub książki z serii Malarze Dziecim). Jeżeli kupujemy książkę dla dziecka, które rozpoczyna swoją przygodę z samodzielnym czytaniem, powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość czcionki i konstrukcję zdań. Książki do samodzielnego czytania muszą być napisane prostymi zdaniami (propozycje godne uwagi to na przykład lektury  z serii “Czytam sobie” wydawnictwa Egmont lub “Książkożercy” wydawnictwa Wilga).
  3. Pomocne mogą okazać się listy książek nagrodzonych w różnych konkursach, na przykład: Książka Roku PS IBBY, Nagroda DONGA, Literacka Nagroda im. K. Makuszyńskiego, Przecinek i kropka, Konkurs literacki im. Astrid Lindgren.
  4. Warto zasięgną opinii innych – rodziców lub ekspertów. W czasopismach takich jak “Świerszczyk” lub “Ryms”  można znaleźć rubryki poświęcone książką. Recenzje dobrych książek znajdziemy na portalu całapolskaczytadzieciom.pl (szczególnie polecam “Złotą Listę”, która dotyczy zarówno książek znanych nam od pokoleń, jak i również nowości wydawniczych). Kolejnym miejscem godnym uwagi są blogi prowadzone przez rodziców, którzy przetestowali atrakcyjność danej lektury na własnych dzieciach i chętnie dzielą się wrażeniami z innymi.
  5. Nie tylko treść książki jest istotna dla młodego odbiory, ale także jej forma. Niektóre dzieci przepadają za wierszykami, inne wolą komiksy, a jeszcze inne utwory napisane prozą.
  6. Najlepszą książką na dzień dziecka będzie taka, którą wybierzemy specjalnie z myślą o swoim dziecku. Dokonywanie wyboru spośród bogatej oferty czytelniczej nie jest łatwe, ale warto się postarać.